NOWY ROZDZIAŁ PAJACYKA

Nowa odsłona Pajacyka to program wsparcia psychospołecznego dla dzieci i młodzieży w kryzysie. Nasz cel to zapewnienie im pomocy specjalistów oraz rozwój umiejętności życiowych, społecznych i zainteresowań. Chcemy, aby dzieci z rodzin wieloproblemowych mogły liczyć na realne i długofalowe wsparcie, dzięki któremu nauczą się, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych w przyszłości.

DLACZEGO PAJACYK SIĘ ZMIENIA?

Trwająca pandemia zwróciła naszą uwagę na narastające potrzeby związane z dobrostanem psychicznym dzieci i młodzieży. Problemy z depresją, stanami lękowymi czy poczuciem braku własnej wartości to codzienność tysięcy dzieci i nastolatków w Polsce. Z kolei zamknięcie szkół, pozbawienie kontaktu z rówieśnikami i pogorszenie sytuacji materialnej wielu rodzin sprawiły, że pomoc psychospołeczna stała się niezbędna.

NA CZYM POLEGA PROGRAM?

Program zakłada wsparcie działań organizacji lokalnych z całej Polski. Organizacje te na co dzień pomagają dzieciom z rodzin wieloproblemowych, niektóre prowadzą także dożywianie w ramach programu Pajacyk. W oparciu o doświadczenie i właściwe rozpoznanie potrzeb dzieci, organizują warsztaty, grupy wsparcia i terapie indywidualne oraz ciekawe zajęcia pozaszkolne. Polska Akcja Humanitarna wspiera te działania w ramach konkursu grantowego.

KOMU POMAGAMY?

Wsparcie trafia do dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat, wychowujących się w warunkach niekorzystnych dla ich prawidłowego rozwoju. Dodatkowo przewidzieliśmy spotkania kierowane do części rodziców, opiekunów, nauczycieli i pracowników organizacji oraz instytucji pomocowych.

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W PROGRAMIE?

Chęć uczestnictwa mogą zgłaszać organizacje pozarządowe z całej Polski, które pracują na rzecz dzieci i młodzieży, i których działania statutowe są zgodne z celem naszego programu. 22 lutego 2022 r. ruszyła rekrutacja do drugiej edycji programu. Więcej informacji tutaj!

JAK MOŻNA SIĘ ZAKWALIFIKOWAĆ?

Uczestników wybieramy na zasadzie otwartego konkursu. Każda organizacja pozarządowa, działająca na rzecz dzieci i młodzieży, może zgłosić swoją lokalną inicjatywę w formie projektu grantowego. Projekt musi spełnić dwa warunki. Po pierwsze, zaplanowane działania będą skupiać się na realizacji celu ogólnego programu. Po drugie, muszą realizować jedno lub więcej z działań szczegółowych, opisanych w części IV Regulaminu. Więcej informacji w regulaminie tegorocznego naboru.

JAKIE DZIAŁANIA MOGĄ BYĆ REALIZOWANE W RAMACH PROGRAMU?

Podstawą działań programowych jest zwiększenie dostępu do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej wśród dzieci. Oprócz warsztatów, zajęć grupowych i sesji indywidualnych sfinansujemy m.in. szczegółowe indywidualne diagnozy i analizy, przeprowadzenie lokalnych kampanii informacyjnych i profilaktycznych, prowadzenie działań z zakresu psychoedukacji czy doszkalanie kadry specjalistów.

POMOC PSYCHOSPOŁECZNA - UKRAINA NA ROK 2022

Specjalna edycja programu

W związku z wojną w Ukrainie Polska Akcja Humanitarna postanowiła wesprzeć osoby uciekające z Ukrainy, wśród których ogromną grupę stanowią dzieci i młodzież. Uruchamiamy nabór do programu, w ramach którego będziemy finansować działania na rzecz poprawy w funkcjonowaniu dzieci i młodzieży dotkniętej konfliktem w Ukrainie, zaspokajać potrzeby społeczne i kulturalne oraz związane z pokonywaniem trudności szkolnych, a także zwiększać wiedzę rodziców i opiekunów oraz nauczycieli w zakresie wsparcia dzieci dotkniętych konfliktem i doświadczeniem uchodźstwa.

Nabór otwarty jest od 24 maja do 1 lipca 2022 r.

Regulamin
Wyniki naboru

Pobierz darmowy e-book:
"Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków"

We współpracy z Weekend.Gazeta.pl i przy wsparciu merytorycznym Komitetu Ochrony Praw Dziecka oraz Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej, przygotowaliśmy Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków poświęcony kwestii zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Poradnikowi towarzyszą szeroko zakrojone działania redakcyjne i promocyjne, które rozpoczęły się 22 lutego br. – tuż przed Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją.

Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków to wyjątkowy poradnik, który zwraca uwagę na skalę problemu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, wskazując konkretne sposoby działania i możliwości uzyskania pomocy. Motywacją do podjęcia tematu była niezwykle słaba kondycja opieki systemowej w Polsce oraz fakt, że sytuacja pandemiczna znacząco zwiększyła zapotrzebowanie nastolatków na pomoc psychologiczną. Inicjatorem projektu jest serwis Weekend.Gazeta.pl.

Zapraszamy do pobrania i zapoznania się z poradnikiem tutaj!

zobacz film
o programie
pajacyk

Wpłać Nabór Świąteczny stół
pajacyka
#Pajacyk
bez
przerwy
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
ROZUMIEM