NOWY ROZDZIAŁ PAJACYKA

Nowy program Pajacyk dotyczy wsparcia psychospołecznego dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. Naszym celem jest profilaktyka zdrowia psychicznego, zapewnienie pomocy specjalistów i polepszenie dobrostanu dzieci i młodzieży, a także wsparcie rozwoju umiejętności społecznych i życiowych oraz zainteresowań. Chcemy, aby dzieci z rodzin wieloproblemowych mogły liczyć na realne i długofalowe wsparcie, dzięki któremu nauczą się, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.

NASZ PROGRAM TO REALNA POMOC

Od czasu pierwszej pilotażowej edycji programu w 2021 r. zrealizowaliśmy już 3 edycje, w tym jedną specjalną, skierowaną do dzieci i młodzieży przybywających z Ukrainy po 24 lutego 2022 r. w wyniku eskalacji konfliktu w tym kraju (więcej o tej edycji przeczytasz poniżej).

Przez ten czas specjalistyczną pomoc uzyskało więcej niż 5000 dzieci i młodzieży! Przeprowadziliśmy ponad 7000 godzin indywidualnych konsultacji psychologicznych i 10 000 godzin grupowego wsparcia psychologicznego! 

NA CZYM POLEGA PROGRAM I KOMU POMAGAMY?

Wsparcie trafia do dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat, wychowujących się w warunkach niekorzystnych dla ich prawidłowego rozwoju i zdrowia psychicznego. Odpowiadamy na potrzeby wszystkich dzieci, niezależnie od ich narodowości. W ramach programu przewidzieliśmy także wsparcie dla rodziców i opiekunów, nauczycieli i pracowników organizacji pozarządowych oraz instytucji pomocowych.  

Program realizowany jest poprzez wspieranie konkretnych działań lokalnych organizacji pozarządowych z całej Polski. W oparciu o doświadczenie i właściwe rozpoznanie potrzeb dzieci, organizują one warsztaty, grupy wsparcia, terapie indywidualne, a także inne ciekawe zajęcia, m.in. dogoterapię, zajęcia kulinarne, zajęcia integracyjne czy pomoc w nauce.

Sprawdź, które organizacje w Polsce biorą udział w obecnej edycji programu:

Lista organizacji

JAK MOŻNA ZAKWALIFIKOWAĆ SIĘ DO PROGRAMU?

Chęć uczestnictwa mogą zgłaszać organizacje pozarządowe z całej Polski, które pracują na rzecz dzieci i młodzieży, a których działania statutowe są zgodne z celem naszego programu. Organizacje-uczestników wybieramy na zasadzie otwartego konkursu grantowego. Zgłaszane projekty muszą realizować cele zgodne z regulaminem programu. Szczegółowe informacje, linki do aplikacji i terminy prowadzonych naborów są dostępne tutaj.

POMOC PSYCHOSPOŁECZNA: UKRAINA NA ROK 2022

Specjalna edycja programu

W ramach specjalnej edycji programu finansujemy działania na rzecz poprawy w funkcjonowaniu dzieci i młodzieży dotkniętej konfliktem zbrojnym w Ukrainie, zaspokajamy ich potrzeby społeczne i kulturalne oraz te związane z pokonywaniem trudności szkolnych, a także zwiększamy wiedzę rodziców i opiekunów oraz nauczycieli/ek w zakresie wsparcia dzieci dotkniętych doświadczeniem uchodźstwa.  

Szacujemy, że w ramach tej edycji programu dotrzemy z pomocą do blisko 5500 dzieci i młodzieży! Program realizowany jest na terenie całej Polski w okresie wrzesień 2022 r. – sierpień 2023 r.    

Program finansowany jest przez:

     

"Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków"

We współpracy z Weekend.Gazeta.pl i przy wsparciu merytorycznym Komitetu Ochrony Praw Dziecka oraz Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej, przygotowaliśmy Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków poświęcony kwestii zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Niniejszy poradnik zwraca uwagę na skalę problemu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, wskazując konkretne sposoby działania i możliwości uzyskania pomocy. Motywacją do podjęcia tematu była niezwykle słaba kondycja opieki systemowej w Polsce oraz fakt, że sytuacja pandemiczna znacząco zwiększyła zapotrzebowanie nastolatków na pomoc psychologiczną. Inicjatorem projektu jest serwis Weekend.Gazeta.pl.

Zapraszamy do pobrania i zapoznania się z poradnikiem tutaj!

“Pierwszy dzwonek”:
pomocnik skierowany do osób pracujących
w oświacie

W ramach projektu “Pajacyk – pomoc psychospołeczna” wspieramy nie tylko dzieci i młodzież, ale również rodziców, opiekunów, nauczycieli oraz inne osoby pracujące z dziećmi. Dlatego we współpracy z firmą POL przygotowaliśmy specjalny poradnik na temat rozpoznawania sygnałów i reagowania na problemy psychospołeczne dzieci i młodzieży, który kierujemy do osób pracujących w oświacie.

W Pomocniku opisane zostały zachowania dzieci, które mogą świadczyć o potrzebie pomocy, a także wskazówki dla nauczycieli/ek, by wiedzieli, jak wspierać dzieci w trudnym czasie: w jaki sposób się do nich zwracać, jakich słów używać, jak podejść do nich z empatią i ciepłem. Materiał podpowiada także, jak rozmawiać z rodzicami oraz jak dbać o własne zdrowie i kondycję psychiczną. 

Pomocnik można pobrać bezpłatnie na stronie: https://polecmyzewsparciem.pl/.

zobacz film
o programie
pajacyk

Wpłać Nabór Świąteczny stół
pajacyka
#Pajacyk
bez
przerwy
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
ROZUMIEM